Co warto wiedzieć o faktach dotyczących pierwszej wojny światowej, aby móc zabłysnąć z wiedzy historycznej? Przede wszystkim warto znać podstawy, takie jak to, że między latami 1914 i 1918 ponad 30 różnych narodów wypowiedziało wojnę. Większość państw stała po stronie aliantów. Mogliśmy znaleźć tam Serbię, Rosję, Francję, Wielką Brytanię i USA oraz Włochy. Po drugiej stronie barykady z kolei znajdowały się połączone siły Niemiec i Austro-Węgier, które w dzisiejszych czasach nie są już zespolonym ze sobą państwem.

Oprócz Niemiec i Austro-Węgier po tej samej stronie w trakcie wojny stały Bułgaria i Imperium Osmańskie. To, co zaczęło się jako stosunkowo niewielki konflikt w południowo-wschodniej Europie, stało się wojną między europejskimi imperiami. Przystąpienie do wojny Wielkiej Brytanii i jej imperium sprawiło, że był to prawdziwie globalny konflikt. Dlatego nazwaliśmy go wojną światową, ponieważ pola bitwy były rozdzielone na całej kuli ziemskiej. Walki toczyły się w Afryce, Europie Zachodniej, jak i wschodniej. Nie możemy również zapominać o tym, że pierwsza globalna wojna była efektem ludzkich działań i wyrachowanych decyzji. Nie było w tym niczego przypadkowego.

W masowych armiach obywatelskich wcielono ponad 65 milionów mężczyzn gotowych do walki na froncie

Niektórzy mężczyźni sami zgłaszali się do tego, aby uczestniczyć w bitwach na froncie, inni z kolei przymusowo byli wcielani do armii, aby uzupełniać powstające braki w kadrach militarnych. Łącznie wyliczono, że do armii obywatelskich wcielono około 65 milionów mężczyzn w różnym wieku. Mimo wszystko cywile w trakcie Pierwszej Wojny Światowej pomagali w walkach, nie tylko łapiąc za broń. Ponieważ niezwykle istotne były również działania cywili w kategoriach przemysłowych lub na różnych stanowiskach rolniczych. Braki żywności czasami były o wiele bardziej zabójcze od przechodzącego wojska uzbrojonego w ostrą amunicję i materiały wybuchowe.

Okazuje się, że w tamtych czasach wojna bardzo często przeradzała się w spór oparty na działaniach produkcyjnych. Co to tak właściwie oznacza? Każdy kraj był na skraju wyczerpania ekonomicznego i musiał ścigać się z agresorem w dostarczaniu broni, żywności, amunicji, a nawet siły w postaci żołnierzy. Dlatego bardzo często prace cywilne miały znaczenie o wiele większe od tego, co działo się na froncie.