Kiedy większość ludzi myśli o łucznictwie, przywołuje im to na myśl obrazy Robin Hooda lub postaci z klasycznych gier osadzonych w czasach średniowiecznych. Choć oba te przykłady przysparzają sporo rozrywki, niewiele z nich nie ma coś wspólnego z działaniami wojennymi. Jednak jako broń, łuk i strzały były używane od czasów starożytnych. Nie wiadomo, kiedy po raz pierwszy wynaleziono łuki, ale pierwsze potwierdzone użycie łuków w walce miało miejsce u Asyryjczyków około 700 roku p.n.e. Grecy i Rzymianie również szeroko wykorzystywali łuczników w swojej taktyce wojskowej. Chociaż te cywilizacje upadły dawno temu, łuki są nadal używane w strategii wojskowej.

Łuki długie – zwane również łukami wojennymi

Łuk długi to rodzaj łuku, który jest wysoki, ma długą rękojeść i jest wykonany z jednego kawałka drewna. Łuki były używane w średniowiecznych działaniach wojennych i były szczególnie skuteczne przeciwko kawalerii. Łuk wymagał umiejętności, ale żołnierze, którzy go opanowali, mogli wystrzelić kilka strzał na minutę na odległość do 300 metrów. Potrafili też przebić zbroję z kolczugi z odległości około 90 metrów. Łuki były tak skuteczne, że pomogły armii Henryka V wyprzeć armię francuską z terytorium Anglii w wojnie stuletniej. W rzeczywistości łuk pozostał standardową bronią w europejskich działaniach wojennych aż do rozwoju broni palnej w XV wieku.

Łuki kompozytowe

Łuki kompozytowe – Łuk kompozytowy jest wykonany z warstw różnych materiałów, takich jak drewno, róg czy ścięgna. Materiały te były używane, ponieważ można je było znaleźć w prawie każdej pogodzie i były odporne na uszkodzenia. Łuki kompozytowe dobrze nadawały się do działań wojennych, ponieważ były wysokie i miały dużą długość naciągu. Były one szczególnie przydatne dla łuczników walczących z konia, ponieważ pozwalały im strzelać, pozostając na wierzchowcu.

Łucznictwo w czasach starożytnych

Asyryjczycy byli starożytnym ludem, który żył na terenie dzisiejszego Iraku. Ponieważ znajdowali się w gorącym, suchym klimacie, rozwinęli styl łuczniczy, który był bardzo skuteczny w tym środowisku. Asyryjczycy stosowali technikę łuczniczą znaną jako strzał lotny. Polegała ona na wystrzeleniu strzały, za którą znajdowała się lżejsza strzała, tak aby cięższa, pierwsza strzała wybijała lżejszą strzałę coraz dalej, zwiększając jej zasięg. W ten sposób Asyryjczycy mogli strzelać do swoich przeciwników z dużej odległości, nawet jeśli ich wrogowie byli otoczeni murem. Opracowali również rodzaj lekkiego łuku, który można było łatwo przenosić i strzelać z konia. Łuk ten nie był jednak szczególnie skuteczny w walce na bliskie odległości.

Łucznictwo w starożytnej Grecji i Rzymie

Jak wspomniano powyżej, łuki zostały po raz pierwszy użyte w walce przez Asyryjczyków. Jednak Grecy i Rzymianie również szeroko wykorzystywali łuczników. W rzeczywistości Rzymianie stworzyli całą formację wojskową opartą na łucznikach, zwaną „corvus”. Corvus był rodzajem mostu, który łucznicy opuszczali na linach, aby móc strzelać do wroga stojącego na murze. Corvus był bardzo skutecznym narzędziem wojskowym. W rzeczywistości był tak skuteczny, że armia rzymska musiała zostać przeorganizowana, aby uwzględnić liczbę łuczników, których posiadała. Jednak łucznictwo było mniej ważną częścią wojen między Grekami i Rzymianami. Główną różnicą między ich stylami łuczniczymi a asyryjskimi była długość łuków. Podczas gdy Asyryjczycy używali krótkich łuków, Grecy i Rzymianie używali długich łuków, co dawało im większy zasięg i pozwalało strzelać do wroga, który stał na murze.

W średniowiecznych działaniach wojennych łucznicy zajmowali ważne miejsce na polu bitwy. Byli niemal tak istotni, jak wojownicy walczący za pośrednictwem mieczy. W rzeczywistości, wiele średniowiecznych bitew zostało wygranych lub przegranych w oparciu o to, jak skuteczni byli łucznicy. Najsłynniejszą średniowieczną bitwą, w której łucznicy odgrywali ważną rolę, była bitwa pod Agincourt, która odbyła się w 1415 roku. Armia francuska miała przewagę liczebną nad angielską w stosunku sześć do jednego. Ponieważ armia francuska była większa od angielskiej, zakładali oni, że z łatwością wygrają bitwę. Jednak francuscy rycerze w większości poruszali się pieszo i byli stosunkowo nieruchomi, co czyniło ich łatwym celem dla konnych łuczników. Francuscy rycerze ginęli setkami pod gradem strzał. W rzeczywistości Francuzi ponieśli tak ciężkie straty, że zostali zmuszeni do wycofania się z pola bitwy.

Łuk i strzały były używane w bitwie przez tysiące lat i pozostają ważną częścią strategii wojskowej do dziś. Podczas gdy większość ludzi zna łucznictwo jako sport lub hobby, niewielu zdaje sobie sprawę, że łucznictwo może być również śmiertelnie niebezpieczną strategią wojskową. Wiele słynnych bitew zostało wygranych lub przegranych w oparciu o skuteczność łuczników.